Sklep Fundacji Canis

 sklep3

Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt. Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

 

 

Fundacja Canis na Allegro

nasze aukcje allegro1

Zapraszamy na nasze aukcje:   Allegro

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

Jak uniknąć świątecznych zagrożeń?

Święta tuż, tuż. Okres nazywany "przedświąteczną gorączką" właśnie się zaczyna. W tym czasie przez nasze domostwa przechodzi istny tajfun: porządki, tradycyjne dekorowanie mieszkania, pakowanie prezentów, przygotowywanie świątecznych potraw. W przedświątecznym rozgardiaszu często zdarza nam się pozostawić mruczącego przyjaciela samego sobie. Zdezorientowany naszym niecodziennym zachowaniem zwierzak sam próbuje o siebie zadbać i na własną łapę dołożyć się do świątecznych przygotowań. Może to doprowadzić do wielu niebezpiecznych dla niego sytuacji.W ferworze świątecznych porządków pamiętajmy o myciu okien bez kociej asysty, w trakcie tego pasjonującego dla kota zajęcia zwierzak może się przeziębić a jeśli nasze okna nie są jeszcze zabezpieczone specjalną siatką, po prostu wypaść, połamać, a nawet zabić.


Do czyszczenia i pastowania podłóg używajmy wcześniej sprawdzonych środków nieuczulających naszych podopiecznych.

 

Podczas przygotowywania świątecznych wypieków upewnijmy się przed włączeniem piekarnika, czy przypadkiem prócz wspaniałego makowca nie uda nam się upiec również i kota, to samo dotyczy także pralki - na wszelki wypadek sprawdźmy ją, zanim usłyszymy ze środka rozpaczliwe miauczenie.


Ozdabianie mieszkania - doskonała okazja, by kot wykazał się swoimi talentami. Ciekawski kiciuś potrafi znaleźć chowane przed nim ozdoby, zanim zawisną bezpiecznie na choince, jak również wypatrzeć chowanie prezentów. Popularne ozdoby choinkowe to wielka atrakcja dla kota, jednocześnie niebezpieczna dla jego zdrowia. Prawdziwym rarytasem i największym zagrożeniem w jest choinka. Należy ją umocować tak, by stała stabilnie, najlepiej przywiązać ją również na przykład do kaloryfera bądź ściany. Przywiązanie drzewka zapobiegnie wywróceniu go przez pędzącego za zabawką kota.
Koty uwielbiają wspinać się po drzewku, dlatego ozdoby powieśmy dalej od pnia. Ważne jest też regularne sprzątanie igieł choinkowych, gdyż kot może się ich najeść. Ostrzejsze igły mogą pokaleczyć nie tylko kocie gardło.


Z doświadczenia wielu miłośników mruczących przyjaciół wynika, że najlepiej, by na naszej choince zawisły (prócz wszędobylskich kotów) tylko bezpieczne ozdoby. Plastikowe bombki, które - nawet jeśli kot je zrzuci - nie potłuką się i nie pokaleczą mu łapek. Papierowe łańcuchy, które nie powinny luźno zwisać, gdyż mogą stać się celem ataków. Powieśmy też aniołki i gwiazdki wykonane na szydełku, a nie takie zrobione z plastiku. Bardzo niebezpieczne są tzw. włosy anielskie (lameta), których zjedzenie może spowodować śmierć zwierzęcia. Wszelkie nitki, tasiemki czy sznurki są częstą przyczyną niedrożności przewodu pokarmowego zarówno u kotów, jak i psów. Objawy nie są tak zdecydowane jak w przypadku innych ciał obcych. Postawienie prawidłowej diagnozy utrudnia brak cieniowania na zdjęciach rentgenowskich. Często dochodzi do martwicy nawet długich odcinków jelita. Tylko szybko postawiona diagnoza i operacja może uratować kotu życie. Dlatego zrezygnujmy z lamety, a w okresach nie tylko świątecznych uważajmy na wszelkiego rodzaju nitki, tasiemki, sznurki, a nawet kłębki włóczki.


Dekorując mieszkanie, pamiętajmy, że jemioła jest trująca dla zwierząt. Zawieśmy ją, poza zasięgiem kocich skoków, tak by nie miały do niej w ogóle dostępu.


Nie zostawiajmy włączonych lampek choinkowych podczas naszej nieobecności. Dla swędzących ząbków naszego kociaka kabel elektryczny to okazja "do upolowania" i o poparzenie prądem wtedy nietrudno.


Podobnie jest ze świeczkami, ustawmy je tak, by kot nie mógł ich strącić. Nie chcemy przecież przerwać śpiewania kolęd i wzywać straży pożarnej do palącego się mieszkania.


Jeśli już jesteśmy przy śpiewaniu kolęd... Zwykle odbywa się ono w większym gronie, gdyż w czasie świąt odwiedzają nas goście. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, przygotujmy specjalny wieszak lub szafkę na ich ubrania i obuwie. Zdarza się, iż zestresowany większą liczbą osób kot, obsikuje odzież czy siusia wprost do butów gości. Jeśli do naszego domu przyjdą również dzieci, zwróćmy większą uwagę na ich zabawy z naszym ulubieńcem. Bieganie za kotem, ciągnięcie go za ogon czy uszy, wyrywanie sierści może doprowadzić do sytuacji, gdy zdenerwowany zwierzak podrapie bądź ugryzie dziecko.


Po żadnym pozorem nie karmimy zwierzaka świątecznymi potrawami. Uprzedźmy naszych gości, aby także tego nie robili. Świąteczny karp w galarecie ma ości, bigos, śledź w oleju lub śmietanie, nie wspominając o uszkach z grzybami i kapustą, nie są odpowiednim pożywieniem dla kota (u nas w domu wyjątek stanowi opłatek, którym obowiązkowo dzielimy się z całą dziewiątką). Nie częstujmy kota świątecznymi potrawami, jeśli nie chcemy spędzić Bożego Narodzenia w lecznicy weterynaryjnej. Nie będziemy też musieli dodatkowo sprzątać po chorym kocie. Pamiętajmy też, by zwierzaka nie przekarmić .


Pod choinką nasz kot na pewno znajdzie prezenty dla siebie. Zwykle są to nowe posłanka, kocie smakołyki i zabawki. Musimy wiedzieć, że niektóre zabawkami koty powinny bawić się tylko pod naszym nadzorem - należą do nich fikuśne wędki czy dzwoniące stworki na gumce. Nie zawieszajmy też takich prezentów tak, by kot mógł się cały czas bawić dyndającą na końcu sznurka lub gumki kolorową maskotką. Wiele razy widzieliśmy kociaka zaplątanego w taki sznurek, a kilka musieliśmy interweniować, gdyż kot prawie się zadusił.


Pamiętajmy również, by od razu wyrzucić plastikowe torebki po prezentach, schować ozdobne wstążki i sznurki. Dla kota są one czymś doskonale nadającym się do zabawy, są też dla niego dużym zagrożeniem.


Podzieliliśmy się z Państwem świątecznymi radami, które pozwolą uniknąć niebezpiecznych dla kota sytuacji. Pamiętajmy jednak, że nasze koty mogą mieć inne wyrafinowane pomysły, często coś, co wydaje się nam nieprawdopodobne, dla nich jest czymś oczywistym. Dlatego podczas rodzinnego świętowania zwróćmy uwagę na to, co w tym czasie porabia nasz ukochany kot.

Tekst i foto: zosia&ziemowit


KOT 12 - grudzień 2007
magazyn dla miłośników kotów.


Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.