Sklep Fundacji Canis

 sklep3

Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt. Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

 

 

Fundacja Canis na Allegro

nasze aukcje allegro1

Zapraszamy na nasze aukcje:   Allegro

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

Rudolf - kot z połamaną szczęką po upadku z wysokościNieudane loty

W ostatnim tygodniu września codziennie jeździłam do lecznicy weterynaryjnej z chorym kotem. Pozytywny efekt tych wizyt to wyleczenie kota, a negatywny - kolejna trauma na skutek słuchania o wypadkach zwierząt spowodowanych bezmyślnością ich opiekunów i oglądanie ofiar tej bezmyślności.

 

Pośredni sprawca nieszczęść to niezabezpieczone okna i balkony, ale głównym i bezpośrednim jest człowiek pełen wiary w kocią mądrość i zwinność lub osobnik całkowicie pozbawiony wyobraźni. "Koty zawsze spadają na cztery łapy". Jasne! Tylko że jak spadają na beton, to te łapy im się łamią.

 

Oto przypadki zasłyszane i obejrzane w czasie wizyt w lecznicy:

 

 

  1. Trzymiesięczny kot wypadł z balkonu na trzecim piętrze. "W domu zawsze były koty i nigdy nie wypadały". A ten gamoń nie dość, że zleciał, to złamał tylną nogę, palce u przedniej, pękła mu szczęka i odbił sobie płuca. Szczęśliwie opiekunów stać było na operację nogi i leczeniniebezpieczeństwo wypadnięcia kota z wysokości - artykul w magazynie kote. Bardzo się przejęli i będą teraz uważać.
  2. Półroczna trikolorka spadła z trzeciego piętra, wychodząc przez okno na gzyms ciągnący się wzdłuż fasady budynku. Tylna łapa pogruchotana. Koszt operacji - 1000 złotych. Dziewczyna płakała ze szczęścia, że lekarz zgodził się rozłożyć tę kwotę na raty. Okna już osiatkowane.
  3. Dwuletnia kotka rasowa złamała przednią łapę spadając - co za fatum! - też z trzeciego piętra. Opiekunka bez żenady opowiadała, że ależ pech, bo przecież ta kotka od dawna świetnie sobie radziła, zeskakując po balkonach na podwórko! Bez komentarza.
  4. Podaję tylko przykłady "z ostatniej chwili", lecz mogłabym przytoczyć ich dziesiątki (spytajcie Waszych weterynarzy, ilu przyjmują w miesiącu takich pacjentów po nieudanym locie). Te koty akurat miały szczęście w nieszczęściu - przeżyły. Ale jaki stres i ból był ich udziałem? Na jakie cierpienia zostały narażone?


Jeśli kot wypadnie przez okno w obecności opiekuna, istnieje możliwość natychmiastowego ratowania. Gdy spadnie niezauważony lub pod nieobecność właścicieli, może leżeć pod oknem godzinami, a gdy w końcu się go znajdzie, na ratunek często jest już za późno. Zdarza się też, że po upadku, nawet jeśli zwierzę jest ranne, szok i stres powodują, że wykrzesze dość sił, aby uciec i zaszyć się jakimś zacisznym miejscu. Znalezienie go może się okazać niewykonalne.

Nie piszę tego, by straszyć i panikować, choć jeśli miałoby to służyć dobru kotów, to czemu nie. Żyjemy w czasach przyjaznych przynajmniej pod jednym względem: za naprawdę nieduże pieniądze można kupić wszelkiego rodzaju siatki - druciane, sznurkowe, plastikowe. Na dodatek w różnych kolorach. Znam osoby niezamożne, które bezboleśnie uporały się z problemem osiatkowania okien.
Jeżeli kochacie Wasze koty, zadajcie sobie trochę trudu i zadbajcie o ich bezpieczeństwo, zamiast po fakcie płakać, patrząc na cierpienie, lub rozpaczać po stracie. Bo nawet nie śmiałabym pomyśleć, że wśród miłośników kotów są i tacy, którym los ich zwierzaka jest obojętny.

Dopóki istnieją ptaki i muchy, plastikowe i blaszane parapety oraz wysokie piętra żaden kot przy otwartym oknie nie jest bezpieczny.

Tekst i foto: Maryla Weiss

KOT 11 - listopad 2006
magazyn dla miłośników kotów.


Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.