Sklep Fundacji Canis

 sklep3

Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt. Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

 

 

Fundacja Canis na Allegro

nasze aukcje allegro1

Zapraszamy na nasze aukcje:   Allegro

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

dziecimimbli6026Świąteczny prezent, czyli kot pod choinką


Kot jako świąteczny prezent od zawsze wzbudza wiele emocji, taki podarunek ma tyle samo zwolenników co przeciwników. O czym należy pamiętać, jeśli już zdecydowaliśmy się sprawić rodzinie miauczącą niespodziankę?


Zwierzę nie jest rzeczą. Mała, puchata kocia kuleczka będzie radosną niespodzianką dla domowników tylko wtedy, gdy trafia pod nasz dach w wyniku przemyślanej decyzji, a nie chwilowego kaprysu. Nim pod choinką rozlegnie się kocie miauczenie, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

 

Czy będziemy w stanie opiekować się kotem przez całe jego życie? Czy poświęcimy dla niego swój wolny czas? Czy jesteśmy finansowo przygotowani na takiego mruczącego domownika? Czy wiemy, jak właściwie go pielęgnować? Czy zdajemy sobie sprawę z wszystkich obowiązków i kłopotów, jakie wiążą się z posiadaniem kota? Weźmy również pod uwagę fakt, że nasze dziecko, które bardzo pragnie otrzymać w prezencie kociaka, tak naprawdę jest w stanie nawiązać z nim właściwą relację po ukończeni szóstego roku życia. Przedszkolakowi trudno jest zrozumieć, iż żywa lalka (kotek) może nie zechcieć być noszona, ściskana czy ciągnięta za ucho bądź ogon. Większość kotów stroni od małych dzieci, bojąc się ich nieprzewidywalnych zachowań. Starsze dzieci są w stanie zrozumieć zachowanie i potrzeby kota, mogą również wziąć na siebie część obowiązków związanych z opieką nad nim.

 

kot nie jest prezentem pod choinkę - artykul w magazynie kot
Kiedy już odpowiemy sobie na te pytania i stwierdzimy, iż pod naszym dachem może zamieszkać kot, a my jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki, zastanówmy się, jakiego kota wybrać. Jako że wszystkie kociaki są cudowne i rozkoszne, decyzja do łatwych nie należy. Chcemy dać dom zwykłemu dachowcowi czy wolimy rodowodowego kociaka? Jeśli wzrusza nas los bezdomnych kotów przebywających w schroniskach lub tzw. domach tymczasowych, kotów pozostających pod opieką różnych fundacji, a nie planujemy zakładania hodowli i rozmnażania naszego podopiecznego oraz udziału w kocich wystawach, przygarnijmy dachowca. Taką decyzją często ratujemy mu życie. Inaczej rzecz się ma, jeśli zdecydujemy się na kota rasowego. Jeżeli nie jesteśmy miłośnikami konkretnej rasy, weźmy pod uwagę, iż "rasowce" różnią się między sobą na przykład długością włosa, a co za tym idzie - czas, jaki musimy poświęcić na właściwą pielęgnację futra pupila, jest różny. Każda rasa ma inny charakter, inaczej się zachowuje. Kot brytyjski jest na przykład flegmatykiem zaś syjam czy orient to żywe srebro.


By dopasować przyszłego domownika do naszego trybu życia, konieczna jest rozmowa z hodowcą danej rasy. Dowiemy się od niego, jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja i czy rasa należy do tych bardziej aktywnych, czy spokojnych.


Pozostaje jeszcze kwestia, czy przyniesiemy kota do domu przed świętami, w Wigilię czy po świętach. My jesteśmy zwolennikami tej trzeciej opcji. Sprowadzenie kota do domu w trakcie świątecznych przygotowań, kiedy nie możemy mu poświęcić zbyt wiele uwagi (a wiadomo, iż zmiana miejsca pobytu jest dla futrzaka ogromnym stresem) nie wydaje się dobrym pomysłem. Tak samo jeżeli planujemy rodzinne wizyty w trakcie świąt - kociak pozostawiony sam w obcym mieszkaniu będzie się bardzo bał. Dlatego tak magiczny prezent, jakim jest kot,powinien trafić pod nasz dach wtedy, gdy będziemy w stanie poświęcić mu dużo czasu i okazać wiele ciepła. Może uda nam się wziąć urlop w okresie między świętami a Nowym Rokiem?


Istnieją setki powodów, dla których warto stać się właścicielem kota. To wspaniały towarzysz, a obserwując jego zabawy i zachowanie, zapomnimy o codziennym stresie. Koty doskonale wpływają na nasze emocje, przy nich stajemy się łagodniejsi i życzliwie nastawieni do otaczającego nas świata. Ostatnie badania amerykańskich naukowców mówią, iż posiadanie kota zmniejsza ryzyko zawału - czyli koty mają dobroczynny wpływ nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale i fizycznego.
Jeśli decyzja o wybraniu kota jako świątecznego podarunku dla rodziny będzie dokładnie przemyślana i podjęta odpowiedzialnie, nigdy nie pożałujemy tego, iż zamieszkała z nami mała bądź większa kocia futrzasta kuleczka.

ekst i foto: zosia&ziemowit

KOT 12 - listopad 2008
magazyn dla miłośników kotów.


Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.