Sklep Fundacji Canis

 sklep3

Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt. Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

 

 

Fundacja Canis na Allegro

nasze aukcje allegro1

Zapraszamy na nasze aukcje:   Allegro

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

czarusia4

Porady dotyczące wychowania kota

Mowa ciała i dźwięki


Dźwięki

  • dźwięki gawędziarskie - ciche, czule brzmiące tony którymi matka przemawia do swoich dzieci lub też dążący do kopulacji kocur przymila się do swojej "ukochanej". Do tej grupy dźwięków należy też słynne kocie mruczenie.
  • dźwięki "wzywające" od cichego "miau" kota pokojowego sięgają one aż do przenikliwego wojennego wrzasku rywalizujących ze sobą kocurów
  • zagrożone, przestraszone lub rozzłoszczone wydają dźwięki świadczące o ich podnieceniu, które zwykle także i inne istoty od razu zrozumieją; koty parskają lub prychają (wydają dźwięk rozpoczynający się twardym "k") wyrażając przez to wyraźne ostrzeżenie, że wkrótce może nastąpić at
  • kot, który właśnie zajęty jest upolowaną zdobyczą lub większą, szczególnie poszukiwaną, porcją karmy, wysyła naprzeciw zbliżającym się pobratymcom głębokie, gardłowe warczenie. Jego zęby zaciśnięte są przy tym na zdobyczy. Ostrzeżenie to ("Aby było jasne: To jest moja zdobycz, która ciebie nic nie obchodzi!"), przypomina bardziej głos psa niż ko
  • powszechnie znane "miau", wydaje się właściwie zastrzeżona dla stosunków z człowiekiem

 

Zagadka mruczenia

W wyobrażeniach ludzi nie istnieje kot który nie mruczy i nie ma pazurów. Do dziś nie wiemy dokładnie, w jaki właściwie sposób kot wydaje te tak miłe dźwięki. Pewną anatomiczną przesłanką wydaje się być fakt, iż tzw. kość gnykowa (czyli wędzidełko) w języku kota jest całkowicie skostniała, w przeciwieństwie do dużych kotów. Pewne jest też, że w organizmie zwierzęcia podczas mruczenia występują drgania, co można wyczuć przykładając rękę do ciała mruczącego kota. Młode kotki potrafią mruczeć, zanim jeszcze przejrzą na oczy. Przypuszczalnie pierwotna funkcja mruczenia polega na zameldowaniu kotce-matce, że jej dzieci czują się dobrze, zwłaszcza, że kotki mogą wydawać ten dźwięk także podczas ssania, gdy ich pyszczki obejmują sutki matki. niekiedy jednak muszą przerywać mruczenie dla przełknięcia mleka. Kot mruczy jednak nie tylko jako osesek. Zachowuje to przyzwyczajenie aż do końca życia wyrażając w ten sposób swe zadowolenie i dobre samopoczucie. W zależności od sytuacji społecznej kota mruczenie uzyskuje jednak także wiele innych znaczeń. niekiedy na przykład młody kot mrucząc przybiega do jakiegoś dorosłego krewniaka, gdy chce go zaprosić do wspólnej zabawy. Kot stojący wyżej w hierarchii mruczy, gdy zbliża się do osobnika stojącego niżej w celach przyjacielskich i bez złych intencji, a więc w pewnym sensie po to, aby go uspokoić. Natomiast zwierzę niedominujące, chore albo stare czy bardzo słabe mruczy przy zbliżaniu się kota silniejszego. W tym przypadku mruczenie służy z pewnością uspokojeniu przybysza i znaczy mniej więcej tyle: "Spójrz tylko, jestem słaby i całkowicie bezbronny!" Matka-kotka mruczy, gdy powraca do swoich młodych do gniazda i w ten sposób uspokaja je. Podczas karmienia jej mruczenie dołącza się do zadowolonego mruczenia dzieci. Często ma się wrażenie, jak gdyby mruczenie kota mogło jeszcze potęgować jego własne dobre samopoczucie. Leżeć spokojnie i być głaskanym to przyjemność dla kota, ale być głaskanym i do tego jeszcze na całe gardło mruczeć, to szczyt przyziemności! Niektóre koty mruczą także wtedy, gdy odczuwają ból, a nawet, gdy leżą na łożu śmierci. Czy mruczenie służy wtedy samouspokojeniu, czy stanowi być może rodzi autosugestii?. Tego nie wiemy.

 

Mimika

  • Gdy kot jest w nastroju pokojowym, ale czujnie obserwuje otoczenie, na jego pyszczku nie widać zmarszczek, zaś uszy podniesione są do góry
  • Jeśli kota ogarnia senność, stopniowo opadają w dół powieki jego oczu.
  • Gdy coś nagle zwróci uwagę zwierzęcia, szeroko otwiera oczy, prostuje włosy czuciowe, zaś uszy z widocznym napięciem kieruje do przodu. Nadal wtedy kot zachowuje się spokojnie
  • Gdy kot zwraca uszy na boki i skośnie do tyłu, ściąga wargi i pojawiają się zmarszczki, świadczy to bez wątpienia o ogarniającym kota uczuciu strachu lub gniewu
  • Kot przestraszony szykuje się do obrony, równocześnie jednak przesyła "wrogowi" wyraźne ostrzeżenie. Z położonymi płasko na głowie uszami, silnie rozszerzonymi źrenicami i pyszczkiem wykrzywionym grymasem, parska w stronę przeciwnika, jak gdyby mówił: "Ani kroku dalej! Nie zmuszaj mnie, bym użył pazurów"
  • Natomiast kot rozzłoszczony demonstruje swoją gotowość do ataku opuszczając powoli głowę i skierowując się w stronę przeciwnika z wlepionymi w niego oczyma. (Wlepianie w kogoś oczu uważane jest wśród kotów za groźbę.) Jego źrenice zwężają się do wąskich szczelin. Uszy nie tyle kładą się płasko, ile zwracają do przeciwnika tylną stroną muszli. Jeśli ten nie zrozumie groźby albo nie potraktuje jej poważnie, atak może nastąpić znienacka. W przeciwieństwie do zachowania obronnego, do ataku agresywnego użyte zostają nie pazury lecz zęby.
  • Zwykle w mimice rozgniewanego kota mieszają się elementy dwóch nastrojów: ataku i obrony. Jaki jest aktualny nastrój kota, odczytać można najlepiej z położenia jego uszu: im bardziej ich tylna strona widoczna jest z przodu, tym silniejsza jest gotowość do ataku, natomiast gdy przeważa gotowość do obrony, uszy są tak dalece zwrócone na boki, że z przodu spogląda się tylko na brzegi trzymanych poziomo muszli usznych.

 

Mowa ciała

  • Kot zadowolony, w dobrym humorze, siedzi zwykle na udach, z przednimi łapami przykładnie ułożonymi obok siebie i z ogonem starannie owiniętym wokół tułowia. Daleki od wszelkiej aktywności zdaje się oczekiwać jakichś interesujących wydarzeń, które mogą nadejść lub też rozważa, czym mógłby się zająć w najbliższym czasie.
  • Kot zaniepokojony lub w niezbyt dobrym humorze siada wsuwając przednie łapy mocno pod klatkę piersiową i przyciskając ściśle do ciała. Jeśli zbliża się do niego inny kot, z którym aktualnie nie chciałby mieć nic do czynienia, w tej postawie może błyskawicznie wysunąć spod tułowia uzbrojone w pazury łapy. Zwykle jednak pobratymczy rozpoznają już daleka te subtelne sygnały dawane przez rozdrażnionego kota i respektują wyrażane życzenie pozostawienia go w spokoju, chyba, że zajmują dominującą pozycję i tym samym mają prawo do miejsca czy drogi. W tym przypadku słabszy kot, teraz wyraźnie w złym humorze, "odda pole" i według wszelkich kocich reguł cichaczem się wyniesie.
  • Wygięty grzbietWobec przeciwnika przewyższającego siłą i wzbudzającego strach koty jeżą się wyginając przy tym w charakterystyczny sposób swój grzbiet. Większość kotów reaguje tak też na zaczepiającego je lub tylko groźnie przechodzącego psa, a koty zdziczałe często także na człowieka. Młode kociaki wyginają grzbiet i jeżą często włosy na widok obcych im dorosłych zwierząt. Postawa ciała jest przy tym zawsze taka sama. Kot stroszy swoje włosy, ustawia się bokiem i wygina grzbiet.

 

Ogon

  • Ogon gładki i luźno zwisający wskazuje na normalny humor kota
  • Ogon nastroszony niczym szczotka do mycia butelek informuje o sytuacji alarmow
  • ogon z lekko drgającym jego zakończeniem, ustawiony poziomo w stosunku do wygiętego w kabłąk tułowia, jest wyrazem najwyższego skupienia i napięcia
  • Jeśli kot zaczyna w podnieceniu rytmicznie uderzać ogonem, należy się liczyć w najbliższym momencie z jakąś reakcją zwierzęcia
  • ogon podniesiony wysoko do góry sygnalizuje zawsze przyjazne nastawienie

 

Witanie się kotów

  • Zaprzyjaźnione koty żyjące w tej samej grupie pozdrawiają się podniesionym do góry ogonem, nawet jeśli tylko się mijają. gdy spotykają się dwa nie znające się dotąd koty chcą najpierw zorientować się, czy "mogą się obwąchać" Koty rozumieją to zupełnie dosłownie. Takie powitanie przeprowadzają dokładnie zaczynając od dotykania się nosami, którymi najczęściej jednak przy tym nie poruszają. Ich ciała są przy tym lekko wygięte, głowy wysunięte możliwie daleko do przodu. Wyraźnie widoczna jest wzajemna nieufność. Z kolei oba koty próbują przesuwać nosem wzdłuż boków tułowia drugiego osobnika, aby w końcu zacząć obwąchiwać okolice odbytu: ponieważ jednak każdy z nich stara się w tym samym czasie odsunąć od drugiego własny zadek, przez chwilę oba koty kręcą się wokół siebie. Jeśli jednak uszy ich wyrażają zaciekawienie i skierowane są do przodu oznacza to, że spotkanie ma przyjacielski przebieg. Jeden z kotów podnosi wreszcie z uprzejmym gestem swój ogon i pozwala drugiemu obwąchać swój zadek. Po chwili przychodzi kolej na drugiego. Tak więc znajomość została zawarta i zwykle każdy kot udaje się w swoją drogę.

Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.