Sklep Fundacji Canis

 sklep3

Sklep Fundacji Canis, gdzie kupisz upominki, ozdoby, antyki, przedmioty artystyczne, malarstwo, linoryt - cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla zwierząt. Kup sobie prezent i wspomóż zwierzaki.

 

 

Fundacja Canis na Allegro

nasze aukcje allegro1

Zapraszamy na nasze aukcje:   Allegro

1% podatku dla zwierząt numer KRS: 0000128172

Upitax new uruchom2

opieka nad kotami Przeniesienie kolonii wolno  żyjących kotów powinno mieć miejsce tylko w ostateczności, gdy wyczerpiemy już wszystkie opcje. Koty bardzo   przywiązują się zarówno do miejsca bytowania jak i do swoich karmicieli. Najlepiej pozostawić je tam, gdzie są. Na ogół nie ma powodów do przenoszenia kotów z ich dotychczasowego środowiska. Koty  mogą bezpiecznie i szczęśliwie żyć w osiedlach, na ulicach, parkingach, pustych podwórkach, ogródkach przydomowych i innych miejscach - miejskich, podmiejskich i wiejskich.  Ponadto przeniesienie części lub wszystkich kotów pozostawia przyrodniczą próżnię zapraszającą inne nie wysterylizowane koty, które mogą zając to miejsce i rozpocząć cykl rozmnażania.

Zdarzają się przypadki gdy koty trzeba przenieść na inne miejsce - przebudowa ulicy, zmiany architektoniczne, zamknięcie dla kotów jakiegoś terenu. Czasem jednak jest to tylko niechęć mieszkańców, brak karmiciela. W takim przypadku lepiej porozmawiać z ludźmi, przekonać ich że koty nie stanowią zagrożenia i że lepiej aby zostały na swoim miejscu.

Często kotów po prostu nie ma gdzie przenieść. Schronisko nie jest miejscem gdzie koty mogą szczęśliwie bytować na zawsze. Koty dzikie nie mają szans na adopcję dlatego nie mają mozliwości opuszczenia schroniska. Wiekszość schronisk nie przyjmuje dzikich kotów.

 

 

Co zrobić w przypadku konieczności przeniesienia kolonii kotów:


"Odkryłam kolonię kotów - są chore, mnożą się i nikt ich nie dokarmia, dokąd mogę ją zabrać?"
Jeśli znajdziesz kolonię kotów, najlepszym rozwiązaniem jest odłowić je do sterylizacji, ew. wyleczyć i wypuścić w miejsce gdzie dotychczas żyły i dostarczać im codziennie jedzenie i wodę. Nawet jeśli nie zdecydujesz się na codzienne dokarmianie, należy te koty wysterylizować i wypuścić do ich miejsca bytowania. Koty powinny żyć w swoim naturalnym środowisku jakim jest miasto. Niestety często nadmiernie sie mnożą, brakuje im pożywienia i schronienia, w skutek czego chorują. Zdarza się że osoby przejmujące się losem kotów, pragną dopomóc im przez wyłapanie i umieszczenie w schronisku lub azylach. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie. Koty dzikie, nieufne nie mają szans na adopcję, dlatego musiałyby przebywać w azylu przez resztę życia. Koty wolno żyjące nie byłyby ani szczęśliwe ani zdrowe przebywając w schronisku lub azylu zamknięte na resztę życia i stłoczone z innymi kotami na małej powierzchni. Kot nie jest zwierzęciem stadnym. W naturze poluje samotnie. Dlatego stłoczenie wielu osobników na małej powierzchni zwiększa ilość chorób i pogarsza też stan psychiczny zwierząt.

 

"Sąsiad na pretensje,  że karmię koty i grozi, że je wszystkie wyłapie"
Zapewnij sąsiada, że wszystkie koty pod twoją opieką są wysterylizowane i wykastrowane i nie będą się mnożyc. Kotów jest określona ilość i grupa nie powiększy sie.  Przekonuj sąsiadów, że jeśli koty zostaną wyłapane i odwiezione do schroniska wkrótce na to miejsce przywędrują inne, nie wysterylizowane koty, które zaczną się mnożyć. Ponadto mogą pojawić się szczury. Zapewnij, że kocury są wykastrowane i nie będą znaczyć.

Rozmawiaj z mieszkańcami i dowiedz się jaka jest konkretna przyczyna ich pretensji. Szukaj kompromisu. Nie dopuszczaj do powstawania nieczystości w miejscach karmienia. Poczekaj aż koty zjedzą i zabierz miseczki. Staraj się zostawiać karmę i wodę jak najbardziej na uboczu. Jeśli koty załatwiają się na podwórkach sąsiadów, ustaw kuwety (najlepiej kryte) z piaskiem na twoim podwórku i obiecaj, że będziesz od czasu do czasu sprzątał ich podwórka. Nie rezygnuj.

 

"Moje koty mieszkają w niebezpiecznej okolicy/miejscu gdzie wkrótce zacznie się budowa"
Stopniowo przenieś koty w bezpieczniejsze miejsce. Codziennie przesuwaj miejsce karmienia dalej od dotychczasowej okolicy i bliżej do miejsca, gdzie chcesz żeby się przeniosły. Koty będą za tobą podążały. Im dłużej możesz kontynuować to przenoszenie tym łatwiej będzie kotom się przystosować. Staraj się aby tymczasowe miejsca karmienia były jak najmniejsze i w jak najbardziej ukrytych miejscach.

 

"Czy mogę przenieść dzikiego kota do koloni w parku, którą opiekuje się moja koleżanka?"
Nie. Nie możesz przenieść kota na otwartą, niekontrolowaną przestrzeń tak jak park, parking, itp. Aby przeniesienie się udało kot musi przebywać w małym miejscu przez dłuższy czas, a nie jest to możliwe na otwartej przestrzeni.

"Wyprowadzam się. Co mam zrobić z kotami, które karmię" Odpowiedź zależy od tego, dokąd się przeprowadzasz i ile kotów karmisz. W większości przypadków najlepiej jest znaleźć kogoś kto przejmie karmienie kolonii. Powinno się to zaplanować wcześniej i podzielić się z kimś (lub paroma osobami) obowiązkami, nawet jeśli wydaje ci się, że nigdy się nie wyprowadzisz. Jeśli znajdziesz innego, odpowiedzialnego karmiciela koty będą mogły zostać tam gdzie są, nawet jeśli stracą dotychczasowego karmiciela. Jeśli w kolonii jest jeden lub 2 koty pomyśl nad zabraniem ich do domu. Kot dziki może się dobrze zaaklimatyzować w mieszkaniu, a z czasem wiele z tych kotów się oswaja.

Jeśli będziesz miał podwórko przy swoim nowym domu, dobrym rozwiązaniem jest zabranie kotów ze sobą. Przy odrobinie planowania, bezpiecznym transporcie i odpowiednim miejscu do przeniesienia, uda ci się zabrać koty ze sobą. Ważne jest jednak aby mieć możliwość przetrzymania ich w zamkniętym pomieszczeniu przez jakiś czas aby przyzwyczaiły się do nowego miejsca. Może to być zamknięta piwnica lub klatka w twoim domu.

 

WSKAZÓWKI JAK PRZENIEŚĆ KOTY

Jeśli nie ma innego wyjścia i przeniesienie kotów okaże się konieczne kieruj się następującymi wskazówkami:

Zanim zaczniesz

  • Postaraj się aby wszystkie koty zostały wysterylizowane przed przeprowadzką
  • Sporządź plan i znajdź miejsce przeniesienia zanim zaczniesz łapać koty

    Rzeczy, które będą potrzebne

    • Klatka łapka i transporter
    • Miejsce, gdzie można bezpiecznie przechować koty w ich nowym miejscu. Może to być zamknięta piwnica, szopa lub klatka wystawowa w twoim domu, czyli miejsce skąd koty nie będą mogły uciec.

    Transport

    Koty mogą być przewożone w klatkach-łapkach, klatkach wystawowych lub w normalnych transporterach. Upewnij się, że w samochodzie temperatura  jest przyjemna dla kotów. Umocuj transportery pasami o ile to możliwe. Jeśli będziesz chciał przykryć transportery upewnij się, że jest odpowiedni przepływ powietrza. Nie wstawiaj do transporterów jedzenia ani wody. Jeśli podróż trwa długo rób przystanki co kilka godzin i dawaj kotom wodę.  W takim przypadku musisz przewozić koty w dużych klatach wystawowych, gdzie można łatwiej uchylić drzwiczki i wstawić tam miseczkę z wodą. Zdecydowanie lepiej nie otwierać transportera w czasie podrózy.

    Ogólne wskazówki

    • O ile to możliwe przenieś więcej niż jednego kota z kolonii
    • Karm według ustalonego planu - dwa razy dziennie. Posiłku powinny składać się zarówno z mokrej jak i suchej karmy. Potrząśnij miseczką za każdym razem przed karmieniem. Niech koty skojarzą ten dźwięk z jedzeniem. Dawaj kotom od czasu od czasu smakołyki.
    • Kot(y) muszą być zamknięte przez około 2 tygodnie. Niektórzy trzymają przenoszone koty dłużej. Jednak należy zwracać uwagę jak poszczególne koty to znoszą. Jeśli kot jest zamknięty zbyt długo może uciec zaraz po wypuszczeniu.
    • Kot(y) powinny być trzymane w miejscu skąd mogą widzieć i wąchać nowe otoczenie (zwłaszcza inne koty, karmiciela i miejsce karmienia)
    • Zorganizuj tak klatkę/pokój aby były jak najbardziej czyste i wygodne. Upewnij się, że jest dość powietrza i światła.
    • Kilka razy dziennie przemawiaj do kotów i pozwól żeby cię widziały i mogły obwąchać - szczególnie w porze karmienia.
    • Gdy wypuścisz koty na nowe podwórko karm je według tego samego planu co poprzednio.

    Gdy koty zostaną wypuszczone zostaw otwarte miejsce, gdzie były trzymane w zamknięciu. Zostaw tam posłania i kuwety aby zapach się utrzymywał. Niektórzy rozsypują używany żwirek na podwórku.


  • Serwis Koci Dom powstał z myślą o kotach i zawiera zdjęcia kotów, porady jak opiekować się kotem, różności o kotach. 

    Koci Dom - Ważne! Serwis Internetowy Koci Dom nie jest organizacją opieki nad zwierzętami i nie reprezentuje żadnje organizacji!

    Koci Dom jest zaprzyjaźniony z Fundacją Canis. Zajrzyj do kącika adopcyjnego Fundacji Canis - może znajdziesz przyjaciela na całe życie.

    Jako że Koci Dom nie jest schroniskiem ani organizacją nie ma żadnej możliwości pomocy finansowej, rzeczowej ani przyjmowania zwierząt.

    Serwis Koci Dom  prowadzę sama, dlatego też nie mam możliwości zamieszczania ogłoszen o zwierzętach do adopcji.